Már 3-4 nap alatt komoly gazdasági problémákat okozna az európai országok számára az orosz gázcsap elzárása, arról nem is beszélve, hogy a lakossági ellátásban is komoly problémák jelentkeznének – mondta a Karc FM-en Boros Imre közgazdász. A pénzügyi szakember a Hangolóban emlékeztetett: azok, akik szerint az energetikai szankciók hatására Oroszország megváltoztatja véleményét és kivonul Ukrajnából, hajlamosak elfelejteni, hogy az ázsiai országok korlátozás nélkül kereskednek az oroszokkal, India pedig már jelezte Moszkvának, hogy szíves örömest megvenné azt az energiahordozóknak azt a mennyiségét, ami Európának nem kell.
A szakember emlékeztetett arra, hogy az oroszok mindenképpen hozzájutnak a pénzükhöz, mert az országok nagyobb része nem szankcionálja őket. Még az ENSZ-ben is Moszkva mellett és a szankciók ellen szavazott például India, Kína és az öböl-menti országok, akárcsak Szerbia. Alternatív szállítási célpont-lehetőség tehát bőven van, Nyugat-Európa pedig egyre nagyobb nehézségekkel küzd. Boros Imre összegzése szerint Magyarország energetikai szempontból a legkiszolgáltatottabb a közép-európai régióban, így nekünk nagyon komoly gondokat okoznának az energetikai szankciók.
Boros Imre hangsúlyozta: a realitás az, hogy onnan kell gázt venni, ahol van. Vannak azonban olyan „szélhámos politikusok, akik kihasználják választóik tájékozatlanságát és az orosz-ukrán konfliktusra hivatkozva, érzelmi alapon igyekeznek befolyásolni őket, hogy elérjék saját, politikai céljaikat.