Rossz lemezt tett fel Márki-Zay Péter (HANGOLÓ 2021.12.13.) - Karc FM

Rossz lemezt tett fel Márki-Zay Péter (HANGOLÓ 2021.12.13.) - Karc FM

2021. december. 13. 06:00 - 09:00
Ha a közgazdaságtanból lenne kabaré, az ellenzéki miniszterelnök-jelölt lehetne a szövegíró - fogalmazott a Karc FM-en Boros Imre közgazdász. A pénzügyi szakember emlékeztetett: Medgyessy Péter, volt szocialista miniszterelnök a 2002-es kampányban még tudta, hogy ha nyerni akar, akkor legalább ígéretben rá kell licitálnia az akkori kormányra. Ehhez képest a hódmezővásárhelyi polgármester a minimálbér-emelés és a rezsicsökkentés eltörlésével, vagyis megszorításokkal akarja elnyerni tömegek szavazatát.

A közgazdász arra is felhívta a figyelmet, hogy a 7,4%-os, novemberi inflációs adat miatt a neoliberális közgazdászok és a baloldali politikusok úgy kongatják a vészharangot, hogy közben a saját regnálásuk időszakából képtelenek jó példát felhozni. Boros Imre emlékeztetett: a kilencvenes évek közepén, Bokros Lajos pénzügyminisztersége idején 30%-hoz közelített az éves pénzromlás mértéke, de a Medgyessy-, Gyurcsány- és a Bajnai kormányok alatt is bőven 10% felett volt, tartósan az infláció. Ezzel együtt az elmúlt hónapokban komoly pénzügypolitikai és jegybanki lépések történtek a pénzromlás megfékezése érdekében: ennek része a kamatemelés, a központi költségvetésen keresztül a gazdaság szereplőinek segítése, de ide tartozik a jövőre esedékes minimálbér- és nyugdíjemelés, a 25 éven aluli fiatalok személyi jövedelemadó-mentessége és a gyermeket nevelő szülők idei befizetéseinek visszatérítése.

Boros Imre rávilágított, hogy a gazdasági vezetésnek vannak patrióta és globalista lehetőségei. Az alapvető különbség ezek között az, hogy a globalista irányzat képviselői úgy gondolkodnak: kiveszik a gazdaságból, amiről úgy gondolják, hogy jár nekik, a pénzügyi folyamatokat pedig majd a piac szabályozza. A patrióta gazdaságpolitika képviselői ezzel szemben azon igyekeznek, hogy minél több jövedelem keletkezzen és maradjon az embereknél.

A közgazdász hangsúlyozta: a rezsicsökkentés, az üzemanyagárak maximalizálása, az emberek és gazdaság szereplőinek hatványozott támogatása olyan kormányzati intézkedések, amelyekkel kordában tartható az infláció. Boros Imre ezzel együtt úgy látja: bár a pénzromlás mértéke az elvártnál és az ideálisnál is nagyobb, a válságkezelő intézkedéseknek köszönhetően a gazdasági növekedés 5 százalék felett lehet. Imrényi Dávid interjúja.





Előző adások

2021. december 3. Hangoló
2021. december 6. Hangoló
2021. december 7. Hangoló
2021. december 8. Hangoló
2021. december 9. Hangoló
2021. december 10. Hangoló