Az Európai Bizottság új, az orosz energiától való függetlenedést célzó javaslattal állt elő a héten. A tervezet erőteljesen építene a cseppfolyósított földgázra és a megújuló energiára, emellett előtérbe helyezné a megújuló energiaforrásokat és gyorsítaná a zöld átállást a tagállamok részéről.
Teljesen használhatatlan az energiaválságra vonatkozó új brüsszeli javaslat – mutatott rá rádiónkban a Fidesz Európai parlamenti delegációjának vezetője. Deutsch Tamás hangsúlyozta: az Európai Bizottság által bemutatott elképzelés alábecsüli az orosz energiáról való leválás, a cseppfolyósított földgázra és a megújuló energiára való áttérés költségeit, ráadásul az átalakításokra szükséges anyagi forrásoknak csak egy töredékét akarja felajánlani a tagállamok számára. A politikus szerint a javaslat komolytalanságát jól érzékelteti, hogy miközben az energiaátállás a bizottsági javaslat szerint 300 milliárd eurót igényelne, egyes elemzések szerint pedig akár az 500 milliárdot is elérheti, a testület mindössze 20 milliárdot hajlandó adni erre a célra a tagállamoknak.
Deutsch Tamás kitért a hetes cikkely szerinti eljárásra, amellyel kapcsolatban elmondta: tovább folyik Magyarországnak hazug vádak alapján történő pellengérre állítása, miközben a kormány már tételesen cáfolta a hamis állításokat, ahol pedig módosításokra kérték fel – így a civil szervezetekkel kapcsolatos szabályozás esetében – ott a szükséges finomhangolásokat elvégezte. Ennek ellenére az eljárás során Brüsszel részéről ismét elhangzanak ugyanazok a vádak, amelyeket korábban már vagy tételesen cáfoltak, vagy jogosnak találtak és orvosoltak a magyar szervek – tette hozzá.