Európa ma már Kínával versenyez az orosz gázért (HANGOLÓ 2021.11.09.) - Karc FM

Európa ma már Kínával versenyez az orosz gázért (HANGOLÓ 2021.11.09.) - Karc FM

2021. november. 9. 06:00 - 09:00
Klímahisztéria és politikai viták is állnak a nyugat-európai bizonytalanságok hátterében. Pócza István, a Batthyány Lajos Alapítvány szakmai programvezetője a Hangolóban kifejtette: a két hatás ötvöződik abban, hogy a német hatóságok ma már folyamatosan olyan videókat és tájékoztató anyagokat tesznek közzé, amelyek lehetséges áramkimaradások esetére adnak tanácsokat a lakosságnak. Az elemző ugyanakkor megdöbbentőnek tartja, hogy a német közélet nem a szolgáltatás-kimaradás elkerülésének kérdésével foglalkozik, hanem a szolgáltatás-kimaradás forgatókönyvével.

Az egyik német lap, a Die Welt egyenesen odáig megy, hogy „most van itt az ideje annak, hogy Európa-szerte ki lehessen szorítani az atomerőműveket.” Pócza István szerint ugyanakkor beszédes, hogy míg a német rendszerben 10-15 százalékot tesz ki az atomenergia révén előállított energia, addig a földgáz, a kőszén vagy a lignit sokkal meghatározóbb, hiába szennyezik ezek sokkal jobban a környezetet.

Pócza István felhívta a figyelmet, hogy a lakosság még mindig a kisebb fogyasztók közé tartozik, míg az ipari szektor, illetve a szolgáltató szektor energiaéhsége sokkal magasabb Németországban. Ezért is érdekes, hogy miért éppen a lakosságot kezdték el bombázni a tájékoztató anyagokkal? Ez azt jelentheti, hogy nagy a baj, amivel kapcsolatban még a Goldman Sachs amerikai tanácsadó cég is felhívta a figyelmet arra, hogy ilyen a második világháború óta nem volt Németországban.

A Batthyány Lajos Alapítvány programvezetője úgy látja, a német belpolitika is tehet a kialakult helyzetről. Az Északi Áramlat 2 vezetékről ugyan egyelőre még jogi vita folyik, és az Oroszországot Németországgal közvetlenül összekötő rendszeren még nem indult meg a gázszállítás, - noha a vezeték készen van, fizikailag használható. Oroszország és Németország közötti azonban komoly politikai üzengetés volt az elmúlt időszakban, és most is sokan az orosz felet akarják megtenni bűnbaknak a szolgáltatás akadozásáért. Azt azonban nem veszik figyelembe, hogy nem Oroszország változtatta meg az energiamixet az európai országokban. A különböző tagállamok ráadásul tehettek volna erőfeszítéseket annak érdekében, hogy feltöltsék tartalékaikat, hogy ne érje őket meglepetés. Oroszország viszont most olyan helyzetbe került, amit régen tapasztalt: ma ugyanis ismét jelentős verseny van az orosz energiahordozókért. Csakhogy Európa ma már Kínával versenyez, és miközben az unió egyes képviselői időről időre bejelentik, hogy mikorra vezetnének ki bizonyos energiahordozókat a rendszerből, Kína nem tesz ilyen vállalásokat, hanem mindent elkövet, hogy kielégítse energiaéhségét.

Ilyen geopolitikai helyzetben a német állampolgárok mégis leginkább a következő német kormánytól tarthatnak. A liberálisok, szociáldemokraták és a zöldek alkotta koalícióban – amennyiben valóban ez a felállás lesz a végleges - a Zöldek meglehetősen hangosan és erősen vannak jelen. Ők pedig az elmúlt években sok, kifejezetten szélsőséges követelést fogalmaztak meg az energia ellátással kapcsolatban. Ellenzékben ezt megtehették. Most viszont kormányon lesznek, ráadásul minden valószínűség szerint meg akarják majd szerezni az energiaszektor fölötti minisztériumi irányítást. Az elmúlt időszakban hangoztatott politikai kampányüzenetek tehát most fognak találkozni a valósággal. Pelyach Gergely interjúja.

Előző adások

2021. november 1. Hangoló
2021. november 2. Hangoló
2021. november 3. Hangoló
2021. november 4. Hangoló
2021. november 5. Hangoló
2021. november 8. Hangoló